گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر هیأت ایرانشناسان دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ به استان خراسان 28 مهر تا 6 آبان 97 ‏


  چاپ        ارسال به دوست

سفر برای هیأت دانشگاهی آلمان بسیار لذت‌بخش بود و آنها گفتند حتماً دوباره برخواهند گشت و گروه‌های دیگر ایران‌شناسی را نیز اعزام خواهند کرد. ‏

سفر هیأت ایرانشناسان دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ به استان خراسان 28 مهر تا 6 آبان 97 ‏

سفر هیأت ایران‌شناسان دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ به استان خراسان 28 مهر تا 6 آبان 97 ‏
هیأت دانشگاه مونیخ متشکل از 10 نفر شامل سه استاد مطالعات خاورمیانه و 7 دانشجوی رشته های ‏ایران‌شناسی و خاورمیانه از 28 مهر 97 وارد مشهد شدند و از حرم مطهر امام رضا ع و موزه ها و کتابخانه‌‏های آستان قدس رضوی بازدید به عمل آوردند. هیأت در روز دوم نشستی با اساتید دانشگاه فردوسی و دکتر یاحقی داشتند ‏سپس عازم آرامگاه فردوسی و منطقه‌ی تاریخی طوس شدند در ادامه از نمایشگاه هنرهای معاصر دودل آرت ‏بازدید کردند (تصاویر این بازدید در روزنامه همشهری منتشر شده است). هیأت از 30 مهر عازم  طبس شدند و ‏در مسیر از آثار تاریخی شهر فریمان مقبره ارسلان جاذب متعلق به 800 سال قبل و سپس در تربت جام از ‏مجموعه بناها و موزه‌های آرامگاه احمد جامی بازدید به عمل آوردند.
همچنین از مجموعه کاروان‌سرای تربت و آثار ‏فرهنگی و تمدنی آن بازدید انجام شد و موسیقی محلی نیز اجرا گردید. در روز بعد هیأت عازم سنگان و ‏نشتیفان خواف شد و از مجموعه‌ی بی نظیر آسیاب‌های بادی یا آس‌باد بازدید کردند که مجموعه‌ای از 15 ‏آس‌باد از دوره‌های مختلف تاریخی و بی نظیر در جهان است. همچنین از میل تاریخی کرات بازدید به عمل آمد و از آنجا ‏ عازم گناباد گردیدند.  در گناباد ضمن استقرار در سرای بوم‌گردی ادیب و بازدید از موزه‌ی مردم‌شناسی و ‏تاریخی گناباد از مسجد قدیمی قصبه‌ی شهر نیز بازدید به عمل آمد. این ‏مسجد دارای کهن‌ترین بنای بعد از اسلام در خراسان است. هیأت سپس عازم روستای قاجاری ریاب ‏شدند. این روستا به سبک دوران قاجار و صفویه بازسازی شده و خانه های آن بافت قدیمی خود را حفظ ‏کرده است سپس عازم روستای کهن و تاریخی زیبد شدند که در بلوار ورودی دهستان، روحانیان و مردم  و ‏مسئولان به صورت سنتی با دود کردن اسپند و پذیرایی با نان و نمک و شیرازه و انار از میهمانان استقبال کردند.
استقبال از میهمانان با دود کردن اسپند و پذیرایی با نان و نمک و شیرازه و انار  
‏میهمانان با حضور در محل جنگ دوازده رخ و منطقه‌ی جنگ نیزک ترخان با یزدگرد سوم و با این رویدادهای ‏تاریخی به صورت میدانی آشنا شدند. دکتر نعیمی استاد تاریخ و ادبیات دانشگاه مونیخ حادثه‌ی جنگ نیزک ‏طرخان و کشته شدن یزدگرد سوم  را برای دانشجویان شرح داد سپس عازم مزار شهدا شدند این مزار ‏به دلیل اینکه زیبد از جهت تعداد شهدا و رزمندگان روستای نمونه است دارای ساختمانی گنبدی شکل ‏همانند امام زادگان منطقه بنا شده که با هزینه‌ی مردمی و بنیاد ساخته شده است در این محل از میهمانان ‏پذیرایی شده و میهمانان هم با دسته گل به شهدا ادای احترام کردند و  طی جلسه‌ای دوستانه و صمیمی با حجه ‏الاسلام عجم نماینده اسبق مجلس به سوالات متعدد آنان در مورد جبهه و جنگ و ایثار و مسائل سیاسی ‏و مذهبی پاسخ داده شد.از کاخک و مزار سلطان محمد عابد برادر امام رضاع نیز دیدار و زیارت به عمل ‏آمد و گروه نشستی دوستانه در داخل مزار با مسئولان کاخک برگزار کردند. مزار کاخک تنها ساختمانی ‏است که در زلزله ویرانگر 1347 باقی مانده است.
 
 محل1- جنگ دوازده رخ 2-  جنگ نیزک طرخان هپتالی که در آن یزدگرد سوم  آخرین امپراتور ساسانی کشته شد و سلسله ساسانی پایان یافت.
محل:1-جنگ دوازده رخ 2-جنگ نیزک طرخان هپتالی که در آن یزدگرد سوم آخرین امپراتور ساسانی کشته شد و سلسله ساسانی پایان یافت.
 
روز بعد هیأت پس از بازدید از قنات قصبه یا قنات( ‏کیخسرو) گناباد بازدید کردند و با حضور در بازار و خرید زعفران از گناباد عازم فردوس شدند. در فردوس از ‏بقایای زلزله‌ی مهیب سال 1347  و از مسجد قدیمی شهر بازدید کردند. در طبس نیز از حرم برادر امام رضا ع و ‏باغ گلش و آثار تاریخی بازدید شد. ادامه‌ی مسیر به کاشمر و نیشابور و ‏قدمگاه انجام شد و در تمام مسیر از آثار تاریخی و مذهبی بازدید به عمل آمد. گفتنی است که اساتید بصورت ‏تئوریک با آثار تاریخی و مذهبی خراسان آشنا بودند و در این سفر از نزدیک و به صورت میدانی آنها را دیدند که در هر مورد ‏توسط اساتید توضیحاتی به دانشجویان داده می‌شد. هیأت در برگشت به مشهد از بازار رضا و طرقبه بازدید ‏و شام را در خانه داروغه میهمان شهرداری بودند. در مجموع سفر برای هیأت دانشگاهی آلمان بسیار لذت‌بخش بود و اظهار داشتند که حتماً دوباره برخواهند گشت و گروه‌های دیگر ایران‌شناسی را نیز اعزام خواهند کرد.  ‏  ‏
گزارش از دکتر عجم رایزن وزارت امور خارجه (نمایندگی شمال و شرق کشور _ مشهد)


١٢:٥٠ - 1397/08/06    /    شماره : ٥٤٢٢٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران