گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
معرفی نمايندگي

 

معرفي نمايندگي وزارت امورخارجه در شمال و شرق كشور

 

شهر مشهد از موقعيت جغرافيايي و مذهبي مهم داخلي و بين المللي برخوردار است. وجود مرقد مطهر امام رضا(ع)، امام هشتم شيعيان آن را به دومين كلان شهر مذهبي جهان كه ساليانه پذيراي نزديك به 20 ميليون نفر زائر داخلي و يك ميليون زائر و گردشگر خارجي از كشورهاي اسلامي است، تبديل كرده است. همجواري استان خراسان رضوي با كشورهاي آسياي مركزي و افغانستان و پتانسيل ها و ظرفيت هاي مهم صنعتي و ترانزيتي اين استان، آن را به لحاظ موقعيت ژئوپولتيكي،ژئواكونوميكي وژئواستراتژيكي در موقعيت منحصر به فردي در منطقه قرار داده كه لزوم توجه ويژه به اين بخش از كشور به خصوص شهر مشهد، از سوي وزارت امورخارجه را به خود معطوف نموده است.

با توجه به اين عوامل، نمايندگي وزارت امور خارجه در خراسان در سال 1370 با هدف تسهيل و تاثيرگذاري در امر ارتباطات اقتصادي، ترانزيتي، فرهنگي و سياسي و كنسولي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي منطقه وساير مناطق جهان تاسيس شد.

به موازات تاسيس نمايندگي وزارت خارجه در مشهد، ساير كشورها وسازمانهاي بين المللي نيز اقدام به تاسيس نمايندگي هاي سياسي و كنسولي خود در مشهد مقدس نموند، بطوريكه در حال حاضر تعداد 8 نمايندگي خارجي افغانستان، تركمنستان، پاكستان، قرقيزستان، تاجيكستان، عربستان سعودي، عراق و كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان( UNHCR )در اين شهر مشغول فعاليت دارند.

از سوي ديگر قابليت ها و توانمنديهاي قابل ملاحضه استانهاي واقع در شمال وشرق كشور و به ويژه خراسان رضوي، در زمينه هاي توليدات صنعتي-كشاورزي-معدني-گردشگري وتجاري و همچنين ظرفيتهاي غير قابل ترديد فرهنگي، دانشگاهي،ترانزيتي و توانمندي برقراري ارتباطات استاني، اين منطقه از كشورمان را به عنوان يكي از بزرگترين قطب هاي اقتصادي-فرهنگي در ارتباط با ساير كشورها  مطرح كره است.

در چنين شرايطي و با توجه به اهميت و حساسيت روابط خارجي استاني، فعاليتهاي نمايندگي وزارت امور خارجه در خراسان رضوي به ساير استانهاي همجوار(خراسان جنوبي و شمالي،گلستان و مازندران)گسترش يافته وهم اكنون با عنوان نمايندگي وزارت امور خارجه در شمال وشرق كشور مشغول انجام وظيفه مي باشد. در اين راستا، اين نمايندگي در چارچوب وظايف خود و با هماهنگي ادارات اقتصادي-سياسي و كنسولي وزارت متبوع از يك طرف و نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور از سوي ديگر اقدام به تعريف- تنظيم و شروع به هدايت وپيگيريهاي روابط خارجي استانهاي تحت پوشش با ديكر كشورها نموده است. در حال حاضر استان خراسان رضوي با تعداد زيادي از كشورها داراي روابط استاني مي باشد و بدينوسيله بخش وسيعي از ظرفيتهاي صنعتي- كشاورزي- فرهنگي- اقتصادي وترانزيتي كشور عزيزمان در رابطه با فعاليتهاي برون مرزي عملا بكار گرفته شده است.

كشف بازارها ي جديد جهت محصولات و صادرات غير نفتي اين منطقه از كشورمان در ساير نقاط دنيا از جمله بازار كشورهاي آفريقائي-عربي-آسيايي واروپائي وتلاش جهت جلب و جذب سرمايه گذاري خارجي وانتقال تكنولوژيهاي مورد نياز در داخل حوزه تحت پوشش،از ديگر ابعاد راهبردي فعاليتهاي اين نمايندگي است كه به يمن حمايتها و همكاريهاي بيدريغ ادارات اقتصادي-سياسي و كنسولي وزارت متبوع و نمايندگيهاي كشورمان در خارج از كشور به نحو مطلوبي در حال توسعه است.

پيگيري مسائل وامور متبوع كنسولي هموطنان استانهاي تحت پوشش در خارج از كشور و خانواده هاي ايشان از قبيل امور اجتماعي- امور سجلي-تائيد اسناد-امور گذرنامه اي و... همچنين انجام امور اقدامات كنسولي مربوط به اتباع خارجي متردد به حوزه تحت پوشش نمايندگي از جمله صدور روايد 14 روزه جهانگردي،72 ساعته تجاري و48 ساعته ترانزيت،امور اجتماعي،حل مشكلات تجاري،دانشجوئي،امور تابعيتي واقامتي و... از ديگر وظايف اين نمايندگي است.

به موازات فعاليتهاي مذكور كليه امور مرتبط با 8 نمايندگي خارجي مقيم مشهد اعم از ارتباط با ارگانهاي استاني وامور تشريفات و...همچنين تردد قابل ملاحظه ديپلماتهاي مقيم ساير كشورهاي منطقه به داخل كشور،تردد هياتهاي مقيم ساير كشورهاي منطقه به داخل كشور،تردد هياتهاي مختلف سياسي- اقتصادي-فرهنگي خارجي در سطوح مختلف به استان و انجام ملاقاتها،نذاكرات،بازديدها از جمله ديگر وظايف اين نمايندگي است بنحوي كه ساليانه بطور متوسط اين نمايندگي به ازاي هر روز پذيراي يك هيات مي باشد.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران